11.03.2014

Poznajcie Too...


Too urodził się kilka dni temu. 
Jest bardzo wesołym i ruchliwym zajączkiem. 
Od początku do końca powstał z ciepła moich dłoni, nawet jego sweterek zrobiłam na drutach.

Too już pyta o rodzeństwo. 

5.03.2014

Opracowanie fragmentu książki „Damy, rycerze i feministki” Sławomira Walczewska Str. 98- 154

Mężczyźni i kobiety
Różnice i relacje pomiędzy kobietą a mężczyzną są przedmiotem wielu dyskusji, także emancypacyjnych. Spoglądając z tej perspektywy otrzymujemy zupełnie nowe perspektywy myślowe i powody do dyskusji przenikających życie społeczne, naukę, politykę i język. Dziś , zamiast mówić wyłącznie o zasługach mężczyzn, przytacza się także udział kobiet w wielu przedsięwzięciach. Najbardziej widoczne jest to w języku, gdzie formy dawniej mające męskie konotacje, dziś stają się neutralne płciowo.


4.03.2014

Poglądy humoralne w medycynie / notatka z zajęć/

Starożytność-
Każde ciało zawiera cztery płyny krążące w nim, przewaga jednego, bądź kilku ma wpływ na nasze usposobienie. Cztery płyny = cztery humory ( krew, żółć, śluz i czarna żółć), mają one ogromny wpływ na to, jaki jest człowiek. Do tych czterech płynów trzeba dołączyć znaki zodiaku, to połączenie decyduje o usposobieniu człowieka.
To nie choroby a brak równowagi tych płynów w organizmie powodują, że ciało ludzkie niedomaga, gdy zbyt wiele jest śluzu, człowiek ma katar, gdy zbyt wiele krwi, to krwawi z nosa itp.
Schematyczne przedstawienie równowagi czterech humorów(Wikipedia)

3.03.2014

Turystyka jako element ochrony dziedzictwa kulturowego – wybrane aspekty. Czytanie miasta Bydgoszczy

Twórczość literacka jest bardzo ważnym elementem kultury, z powodzeniem może się stać przyczyną do tzw. „podróży literackich”. Nie jest to zjawisko obce, stosowane dość powszechnie na całym świecie, również w Polsce. Podstawowy cel „turystyki literackiej” wiąże się bezpośrednio z miejscami, które zostały utrwalone w wybitnych dziełach literackich na danym terenie, to być może jednym z ciekawszych źródeł kreowania  ruchu turystycznego i może pozwolić na odkrywanie coraz to nowszych, ciekawszych miejsc, normalnie trudnych do odkrycia. 

2.03.2014

Gajewska hasło feminizm / opracowanie

Opracowanie I rozdziału książki autorstwa  Agnieszki Gajewskiej pt: "Hasło: feminizm", wydanej w Poznaniu w 2008 roku (str. 28- 101).
Nieobecność kobiet w historii - „wielka cisza”, niewykorzystanie potencjału. Wszystkie literackie dokonania kobiet zostały zdominowane na przestrzeni wieków przez patriarchat. Służyło to głównie udowodnieniu tezy, że skoro kobiety nie są naukowcami i nie ma ich dzieł, są mniej inteligentne od mężczyzn, to z kolei ograniczało ich możliwości kształcenia i zdobywania wiedzy. Błędne koło wykluczeń. Poszły tym tropem feministki i bardzo szybko odkryły, że jest (było) wiele kobiet, które mają ogromne osiągnięcia naukowe, niestety były często pomijane w spisach bibliograficznych. Ten rodzaj marginalizacji kobiet wynikał głównie z tego, że często były tylko asystentkami mężczyzny i to co kobieta odkryła, napisała szło na konto naukowca. Nie rzadko asystentura kobiet objawiała się we zwykłym ludzkim wspieraniu męża, ojca, czy syna, dawanie im pomysłów i rad.


1.03.2014

Moje zdjęcia na wystawie zbiorowej w muzeum!

Od kilku dni  zdjęcia mojego autorstwa są prezentowane na zbiorowej wystawie fotografii pt. 
„Śladami Leona Wyczółkowskiego - motywy sakralne w twórczości  artysty” 
w Muzeum Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.