17.01.2013

W ptasiej stołówce/ Ornitologia


     Gdy zima mrozi i śnieży, a pod platą ogień płonie, do moich okien zaczynają się dobijać wygłodniałe ptaki. Co roku przygotowuję dla nich stołówkę. Zwykle są to sikorki Bogatki, ale trafiają się również inne gatunki sikorek. Na tłuściutką słoninkę czasem przychodzą... dzięcioły... 




Kiedy moje dzieci były małe, często wspólnie dokarmialiśmy  ptaki. Karmik był wówczas jednym z najważniejszych rekwizytów w teatrze zimowym. Stojąc na parapecie tuż za oknem gościł  całe rzesze przeróżnych ptaków...

Moje dzieci dziś dorosły, karmik znikł... pozostała jedynie słoninka dla sikorek. 



Modraszka, Sikora modra (Cyanistes caeruleus syn. Parus caeruleus)

Gatunek chroniony

Wymiary ( w przybliżeniu)
długość ciała ok. 11-13 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 20 cm
masa ciała ok. 11 g

Mniejsza od Bogatki i od Wróbla,  prowadzi raczej osiadły tryb życia. Większość z nich zimuje, niektóre odlatują do południowej Francji ( marzec- kwiecień i wrzesień- październik). Zamieszkuje lasy, sady i inne, rzadziej lasy iglaste. Gniazduje podobnie jak Bogatka w dziuplach, budkach lęgowych itp. Zwykle wysiaduje do kilkunastu jaj przez dwa tygodnie, jeden, czasem dwa razy w roku. Młode wychodzą z gniazd po blisko trzech tygodniach.( źródło: floraforum.eu)
 

 Modraszka, Sikora modra





Sikorka bogatka  - Parus major
 Gatunek chroniony

Wymiary ( w przybliżeniu)
długość ciała 14-16 cm
rozpiętość skrzydeł 22cm
masa ciała ok. 20-21 g 

Żyją zwykle w sąsiedztwie człowieka w parkach , lasach, sadach i ogrodach. Bywa, że żyje w miastach. Czasem buduje gniazda, częściej jednak gniazduje w budkach lęgowych, dziuplach itp.
Młode wysiaduje na przełomie maja i lipca, zwykle są to dwa lęgi, nawet po kilkanaście jaj, które wysiaduje tylko samica przez okres ok. 2 tygodni. W ciągu trzech tygodni od wylęgu pisklęta opuszczają gniazdo.
W okresie letnim sikorki bogatki żywią się owadami, jajami owadów i larwami oraz innymi bezkręgowcami.
W okresie chłodów sikorki chętnie jedzą słoninę, ziarna słonecznika, kaszę jęczmienną i gryczaną, pestki dyni, orzechy włoskie itp.( źródło: floraforum.eu)


Sikorka bogatka


Tak więc udało mi się sfotografować oba gatunki, czasem odwiedzające swoją stołówkę jednocześnie.