8.10.2012

Jak motyle...



        W świecie motyli nie wszystko jest takie proste, jak nam się zdaje...W tej olbrzymiej, liczącej wiele milionów gatunków owadziej rodzinie obowiązują pewne zasady. 
Ciało motyli dzieli się na trzy części. Motyl nie posiada nosa, oddycha przez otwory umiejscowione po obu stronach ciała, a jego oczy są ogromne i zajmują dużą część głowy.  Do wąchania służą im specjalne czułki, odbierające wszelkie fale dźwiękowe. Z gęby wystaje długa ssawka za pomocą której wysysają nektar z kwiatu

Są gatunki motyli, które mają krótkie ssawki, wówczas za ich pomocą nakłuwają skórki owoców. Inne gatunki motyli, zwłaszcza nocne nie posiadają ssawek, co wiąże się z tym, że nie mogą jeść, żyją dzięki zapasom odłożonym w ciele w okresie gdy były larwą.



Mało kto wie, że motyle komórki smakowe mają na nogach zakończonych przedziwnymi haczykami.

U motyli najpiękniejsze są skrzydła. Ich niezwykłość można zobaczyć gołym okiem. Są pokryte milionami drobniutkich, barwnych, czasem bezbarwnych , woskowanych (wodoszczelnych) łusek rozszczepiających światło, ukazujące naszym źrenicom przeróżne barwy. Dzięki skrzydłom motyle latają. Czym są większe tym umiejętność ta jest bardziej perfekcyjna.
 


Przestrojnik trawnik




Wraz z pierwszymi przymrozkami  dorosłe osobniki motyli przechodzą, podobnie, jak wiele innych owadów w stan hibernacji. Bywa, że niektóre gatunki zimują pod postacią jaja lub  larwy.

Gatunek powszechny w Polsce - Rusałka pawik zimuje w postaci dorosłej. Czasem w środku zimy spotykam je na strychu, uczepione poddasza, gdzieś w pobliżu komina.

 


Paź żeglarz (Iphiclides podalirius). Gatunek objęty ochroną prawną!

Motyle dzielą się na dwie podstawowe grupy: motyle dzienne i nocne. Są też gatunki bardzo duże i bardzo małe. Motyle nocne to oczywiście ćmy i w dużej mierze pośród nich są gatunki mniejsze. 

Jak u wszystkich żywych organizmów, tak u motyli celem ich istnienia jest rozmnażanie się. Samica motyla składa różnokolorowe jajeczka przeróżnistych kształtów.

 

Jaja motyla Bielika (ho.haslo.pl/)

Z jaj wylęgają się małe, tłuste gąsienice, często smukłe, nagie i owłosione, gładkie lub pokryte brodawkami, kolcami i szczecinkami. Gdy zaczynają linieć, zmieniają swój wygląd.

Gąsienica Kuprówki złotnicy- ćmy

 Gdy taka gąsienica jest dostatecznie tłuściutka rozpoczyna się przepoczwarzenie. Do tego celu szukają sobie ciemnej i ciepłej szpary w drzewie lub innym miejscu, przytwierdzają się do spodniej części liścia itp. Niektóre gatunki przędą sobie swój własny kokon ( jedwabnik np.) Są larwy zwisające łebkiem ku dołowi i są takie wiszące głową ku górze. 
Stadium poczwarki  trwa czasem kilka dni, a bywa, że kilka lat. Jedno jest pewne... motyl wylęga się kilka chwil, tylko muszą zajść ku temu sprzyjające warunki.
Źródło: national-geographic.pl/


Cykl rozwoju motyla (.motyle35.republika.pl/)


Rusałka pawik (Inachis io).


Karłątek kniejnik (Ochlodes sylvanus).