10.05.2013

Gwara idzie do szkoły

Artykuł ze strony: 

http://stowarzyszenie-aspi.pl/aspi/node/216

"Nasze Stowarzyszenie jest partnerem Fundacji Gaudeamus i Studenckiego Koła Literackiego WSG w projekcie:

 „Gwara dla małych i dużych. Czyli kultura ludowa na wesoło”. 

Projekt ma za zadanie promocję literatury, czytelnictwa i piśmiennictwa kulturalnego poprzez realizację cyklu imprez, którym tematem przewodnim jest gwara, tożsamość regionalna, kultura ludowa. Mieszkańcy Bydgoszczy  powinni poznać przede wszystkim gwary kujawsko – pomorskie, które obejmują następujące regiony etnograficzne: Bory Tucholskie, Kociewie, Ziemie Chełmińską, Ziemie Dobrzyńską, Kujawy, Pałuki, Krajna, Kosznajderia. Zainteresujemy także mieszkańców gwarą śląską, kresową czy góralską. Chcemy jednocześnie przekazać, iż polskie gwary ludowe to skarbnica wiedzy o przeszłości, nośnik kultury, tradycji i obyczajów. Celem przewodników, którymi będą badacz literatury dr Włodzimierz Moch i poetka Bożena Ronowska, jest uchronienie ich od zapomnienia, ukazanie tkwiącego w nich piękna i bogactwa.


Adresujemy go do wszystkich zainteresowanych językiem, kulturą i historią swojego regionu, a nade wszystko do młodych ludzi (dzieci i młodzież), ale także do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, co przyczyni się do zwiększenia dostępu do kultury w naszym mieście.

Program „Bajkowanie w gwarze- gwara idzie do szkoły” skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - szkoły podstawowe (klasy I-III), do uczniów bydgoskich placówek oświatowych, ale także do osób, które z nimi pracują. Będą to także dzieci placówek opiekuńczo-wychowawczych w Bydgoszczy i z Zespołem Aspergera. Są to dzieci dotknięte losem, czy chorobą, zatem zapotrzebowanie na takie spotkania literackie jest tym większe. Chcemy w tym celu współpracować z Bydgoskim Zespołem Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bydgoszczy.

W ramach projektu zaplanowane są dwa cykliczne wydarzenia kulturalne. Każde odbywać się będzie co miesiąc (kwiecień, maj, czerwiec, październik, listopad) przez cały projekt.

Razem odbędzie się 4 spotkania z każdej serii, czyli łącznie 8 wydarzeń kulturalnych. 

Cykliczne spotkania Bajkowanie w gwarze – gwara idzie do szkoły”  w każdym miesiącu po jednym: maj, czerwiec oraz październik, listopad 2013 r. Jest to promocje czytelnictwa, ale nie zwykłych bajek, ale takich, napisanych w języku gwarowym. Do udziału zaproszona zostanie Bożena Ronowska – poetka kociewska,  czytuje dzieciom bajki pisane gwarom od bardzo dawna. Oferta skierowana jest do dzieci wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – klasy I – III a w szczególności dzieci z Zespołem Apsegera i placówek opiekuńczo-wychowawczych w Bydgoszczy i okolic.
Spotkania odbywają się na miejscu, tj. w placówkach lub w przedszkolu czy szkole. Osoba czytająca bajki gwarą pisane powinna odwiedzać przedszkola i szkoły w stroju ludowym. Bajki przez nią czytane dzieciom powinny być napisane gwarą najbliższych etnograficznych regionów, a będą to m.in. Kujawy, Kociewie itp.

Również cykliczne spotkanie z badaczem literatury, kultury i języka dr Włodzimierzem Mochem z Instytutu Kulturoznawstwa WSG w Bydgoszczy, kierownikiem Pracowni Regionalistycznej\" - maj, czerwiec oraz październik, listopad 2013 r. Temat: Gwara w literaturze. Byłby to luźny wykład połączony z prezentacją multimedialną. oprócz gwar naszego regionu postaramy się zainteresować również np. gwarę śląską, kresową, góralską, czy kaszubską. Przedstawienie ujętych w formie gwarowej wybranych gatunków literackich (gawęda, bajka, powiastka, powieść, wiersz), za pomocą których stworzono utwory przedstawiające zwyczaje i wszelkie inne zjawiska kultury różnych regionów Polski ze szczególnym uwzględnieniem regionu kujawsko-pomorskiego (Kujawy, Pałuki, Krajna).

Proponujemy 4 spotkania zatytułowane:

 1 Bajki i inne opowieści pisane gwarą kujawską, pałucką i poznańską - na wesoło
2 Obraz świata w gawędach góralskich
3 Na Śląsku - gwara śląska na wesoło
4 Bydgoskie historie zapisane w regionalnej mowie

Pierwsze majowe spotkanie o charakterze cyklicznym: Bajkowanie w gwarze – gwara idzie do szkoły”  odbędzie się 20 maja 2013 r. w Integracyjnej Szkole Podstawowej przy Zespole Szkół nr 14 przy ul. Kcyńskiej 49 w Bydgoszczy  o godz. 12:00.  Spotkanie jest to promocją czytelnictwa, ale także niezwykłych bajek, ale takich, napisanych w języku gwarowym. Poetka kociewska - Bożena Ronowska ubrana w strój ludowy, będzie czytała dzieciom bajki pisane gwarom najbliższych etnograficznych regionów, a będą to m.in. Kujawy, Kociewie itp.
Oferta skierowana jest do dzieci wieku wczesnoszkolnym – klasy I – III a w szczególności dzieci z Zespołem Aspergera.

Drugie wydarzenie, również o charakterze systematycznym - Gwara w literaturze , odbędzie się w sali widowiskowej APK w dniu 13 maja 2013 r. o godz. 11:00 Jest to spotkanie z badaczem literatury, kultury i języka dr Włodzimierzem Mochem z Instytutu Kulturoznawstwa WSG w Bydgoszczy, kierownikiem Pracowni Regionalistycznej.
„Bajki i inne opowieści pisane gwarą kujawską, pałucką i poznańską - na wesoło, bo tak zatytułowaliśmy pierwsze spotkanie, będzie luźnym wykładem połączonym z prezentacją multimedialną. W całym projekcie oprócz gwar naszego regionu postaramy się zainteresować również np. gwarę śląską, kresową, góralską, czy kaszubską. Przedstawienie ujętych w formie gwarowej wybranych gatunków literackich (gawęda, bajka, powiastka, powieść, wiersz), za pomocą których stworzono utwory przedstawiające zwyczaje i wszelkie inne zjawiska kultury różnych regionów Polski ze szczególnym uwzględnieniem regionu kujawsko-pomorskiego (Kujawy, Pałuki, Krajna).g

W czerwcu pierwsze wydarzenie o charakterze cyklicznym zatytułowane: Bajkowanie w gwarze – gwara idzie do szkoły”  odbędzie się 21 czerwiec 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 13 (integracyjna) przy Zespole Szkół nr 29, ul. Słoneczna 26 w Bydgoszczy  o godz. 9:00.  To już drugie spotkanie z tej serii, dzięki któremu będziemy promować czytelnictwo, ale także niezwykłe bajki kociewskie i pomorskie, napisanych w języku gwarowym. Poetka kociewska - Bożena Ronowska ubrana w strój ludowy, będzie czytała dzieciom wspomniane bajki. Oferta skierowana jest do dzieci wieku wczesnoszkolnym – klasy I – III a w szczególności dzieci z Zespołem Aspergera. Spotkanie odbędzie się we wspomnianej szkole.

Drugie wydarzenie, również o charakterze systematycznym - Gwara w literaturze , odbędzie się w sali widowiskowej APK w dniu 10 czerwca 2013 r. o godz. 11:00 Jest to spotkanie z badaczem literatury, kultury i języka dr Włodzimierzem Mochem z Instytutu Kulturoznawstwa WSG w Bydgoszczy, kierownikiem Pracowni Regionalistycznej.
Obraz świata w gawędach góralskich bo tak zatytułowaliśmy drugie spotkanie z tego cyklu, będzie luźnym wykładem połączonym z prezentacją multimedialną. W całym projekcie oprócz gwar naszego regionu postaramy się zainteresować również np. gwarę śląską, kresową, czy kaszubską. Przedstawienie ujętych w formie gwarowej wybranych gatunków literackich (gawęda, bajka, powiastka, powieść, wiersz), za pomocą których stworzono utwory przedstawiające zwyczaje i wszelkie inne zjawiska kultury różnych regionów Polski ze szczególnym uwzględnieniem regionu kujawsko-pomorskiego (Kujawy, Pałuki, Krajna). Dodatkowo na spotkaniu zobaczymy stroje ludowe i hafty regionalne.

Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Bydgoszcz"